A couple of good points about using a meal assembly service

There is a lot more to this article, but it did have a pretty decent summary of some of the advantages of using a meal prep store. There might be some ideas which could persuade customers.

It’s a value proposition. It does cost more than preparing your own meals at home. You might spend $17 to $25 per family meal (and check you local paper for “get acquainted” specials too).
But the benefits can be worth the cost, and if you get right down to it, it’s not that much more expensive than the fast food or take-out pizza alternative you usually settle for. And it’s way cheaper than that dinner for four, drinks and gratuity included, at Applebee’s.

What do you gain?
  • Time. Pure and simple. No grocery shopping, meal prep time or kitchen cleanups afterwards. And less stress too.
  • Variety. Tired of the same old grilled pork chops and roast chicken thighs? Bet the kids are anyway. These meals offer a chance to experience new flavors — real cooking — and something new for the repertoire. You might even become a better cook, as you get to see how different ingredients go together.
  • Complete family meals. There’s growing evidence that families eating meals together are more functional. Research by The National Center on Addiction and Substance Abuse finds “the more often children eat dinner with their families, the less likely they are to smoke, drink or use drugs.” In fact, this organization has declared Sept. 24 ” Family Day — a day to eat dinner with your children.”
  • Some cost savings. OK, at $3.50 per meal per individual, on average — yeah, you can do it cheaper. But the cost of maintaining a kitchen stocked well enough to make these meals probably exceeds what you think. There’s that $6 bottle of sesame oil and the soy sauce and the honey and the garlic — all of which you’d have to keep on hand to do this kind of cooking.

You can read the whole article here:

Other Articles of Interest:

    None Found

3 Responses to “A couple of good points about using a meal assembly service”

  • Dinner Zen:

    This is the statement that makes me sigh…
    ” And I paid even more attention when I learned a few weeks ago of another friend generating $8 million a year in revenue by owning three franchises in this fast-growing industry. ”

    Who in the heck is making $8 million/year? Perhaps we need clarity and the profit they are making versus the revenue? I’d love to know if anyone here is making that sort of revenue and is willing to share.

  • llm:

    At our current pace, I’d have to keep doing this until I’m 130 years old to make my first $8 million.

  • In order to get $1 million in sales a year you will need to have a store with at least 500+ customers a month coming through. Based on that alone I don’t see how $8 million is even possible, even with 3 stores. In the meal assembly heyday of 2005 and 2006 it was certainly possible to generate a $1 million in sales, but with this saturated market I don’t believe you could do it now.

    From the calendars I’ve seen MA stores aren’t even coming close to 500 customers a month anymore. But perhaps I speak out of turn, with a lot of walk-up/walk-in traffic these days that doesn’t show up on a calendar, are there stores out there still hitting $1 million in sales per year?

    And as Dinner Zen says, $1 million in sales is a heck of a lot different than $1 million in profit and I don’t see how an MA store could even generate $8 million in sales. That sounds more like the profit from a whole chain of stores.

    llm – You’re comment made me laugh!

Leave a Reply

Recent Comments
Add to Technorati Favorites Small Business Blogs - Blog Catalog Blog Directory Blogarama - The Blog Directory Blog Directory Blog Directory Business blogs Top Blogs Blog Directory Directory of Business Blogs Blog Directory